STTH20R04G
STMicroelectronics
Producto No:
STTH20R04G
Paquete:
D2PAK
Descripción:
DIODE GEN PURP 400V 20A D2PAK
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 45 ns
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package D2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 400 V
Series -
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 20 A
Mfr STMicroelectronics
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Package Tube
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io) 20A