STTH30RQ06WY
STMicroelectronics
Producto No:
STTH30RQ06WY
Paquete:
DO-247
Descripción:
DIODE GEN PURP 600V 30A DO247
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 55 ns
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package DO-247
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 600 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case DO-247-2 (Straight Leads)
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.95 V @ 30 A
Mfr STMicroelectronics
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Package Tube
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 30A