Hogar / SCRs - Modules / T420N18TOFXPSA1
minImg
T420N18TOFXPSA1
Infineon Technologies
Producto No:
T420N18TOFXPSA1
Descripción:
SCR MODULE 1800V 750A DO200AA
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 424 A
Mounting Type Clamp On
Product Status Obsolete
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 1.8 kV
Series -
Package / Case DO-200AA, A-PUK
Mfr Infineon Technologies
Package Tray
Structure Single
Current - On State (It (RMS)) (Max) 750 A
Base Product Number T420N18
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 7200A @ 50Hz