TJ0511530000G
Amphenol Anytek
Producto No:
TJ0511530000G
Fabricante:
Amphenol Anytek
Descripción:
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.437" (11.10mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic Resin
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 10 A
Screw Size M2
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper Alloy
Features -
Wire Gauge or Range - mm² 0.5-1.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG 16-26 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 5
Number of Positions 5
Torque - Screw 0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Color Green
Wire Strip Length 6-7mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series 01-350
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.138" (3.50mm)