TJ2351820000G
Amphenol Anytek
Producto No:
TJ2351820000G
Descripción:
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.594" (15.09mm)
Number of Levels 1
Current - UL 20 A
Contact Material Copper
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Voltage - IEC 300 V
Wire Gauge or Range - mm² 0.34-2.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 23
Number of Positions 23
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Termination Style Screw
Color Gray
Wire Strip Length 7-8mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC 20A
Series TJ
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.200" (5.08mm)