TK1R5R04PB,LXGQ
Toshiba Semiconductor and Storage
Producto No:
TK1R5R04PB,LXGQ
Paquete:
D2PAK+
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 40V 160A D2PAK
Guía del usuario
Operating Temperature 175°C
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5500 pF @ 10 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 103 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5mOhm @ 80A, 10V
Supplier Device Package D2PAK+
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 500µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series U-MOSIX-H
Power Dissipation (Max) 205W (Tc)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Ta)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V