UAS2G560MHD61TN
Nichicon
Producto No:
UAS2G560MHD61TN
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 320 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UAS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 512 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 56 µF