UBY1J951MHL
Nichicon
Producto No:
UBY1J951MHL
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 950UF 20% 63V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.256 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 38mOhm @ 100kHz
Ratings -
Series UBY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.76 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 950 µF