UCX1V102MNQ1ZD
Nichicon
Producto No:
UCX1V102MNQ1ZD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 600 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 100kHz
Ratings -
Series UCX
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.2 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF