UCX1V470MCL6GS
Nichicon
Producto No:
UCX1V470MCL6GS
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 98.5 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 250mOhm @ 100kHz
Ratings -
Series UCX
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 197 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47 µF