UCX1V471MNS1ZD
Nichicon
Producto No:
UCX1V471MNS1ZD
Descripción:
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 375 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 750 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF