UEP1C100MDD1TA
Nichicon
Producto No:
UEP1C100MDD1TA
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UEP
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 60 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF