UFG1C222MHM1TO
Nichicon
Producto No:
UFG1C222MHM1TO
Descripción:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.29 A @ 120 Hz
Product Status Discontinued at Digi-Key
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.4835 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2200 µF