UFG1C470MEM
Nichicon
Producto No:
UFG1C470MEM
Descripción:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
En stock : 2698
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 74 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 148 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47 µF