UFG1C472MHM
Nichicon
Producto No:
UFG1C472MHM
Descripción:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
En stock : 85
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.14 A @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.461 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF