UFG1H0R1MDM
Nichicon
Producto No:
UFG1H0R1MDM
Descripción:
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.1 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.2 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 0.1 µF