UGB1H1R5KHM
Nichicon
Producto No:
UGB1H1R5KHM
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 1.5UF 10% 50V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Tolerance ±10%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UGB
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 800 mA @ 13 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1.5 µF