UGB1H6R8KHM
Nichicon
Producto No:
UGB1H6R8KHM
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 6.8UF 10% 50V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Tolerance ±10%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UGB
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 920 mA @ 2.9 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 6.8 µF