UHA1E5R6MHD
Nichicon
Producto No:
UHA1E5R6MHD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 5.6UF 20% 25V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UHA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 7.5 A @ 15.75 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 5.6 µF