UHD1H560MED1TD
Nichicon
Producto No:
UHD1H560MED1TD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 269.5 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UHD
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 385 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 56 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 140 mOhms