UHE0J272MHD1TN
Nichicon
Producto No:
UHE0J272MHD1TN
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.552 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UHE
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.94 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2700 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 42 mOhms