UHE1H561MHD1TO
Nichicon
Producto No:
UHE1H561MHD1TO
Descripción:
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.463 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.95 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 560 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 34 mOhms