UHE2A121MHT6
Nichicon
Producto No:
UHE2A121MHT6
Descripción:
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 535.5 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 765 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 120 µF
Package Bulk
Impedance 160 mOhms