UHE2A151MHT
Nichicon
Producto No:
UHE2A151MHT
Descripción:
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 626.5 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 895 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150 µF
Package Bulk
Impedance 140 mOhms