UHM1C102MPD6
Nichicon
Producto No:
UHM1C102MPD6
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UHM
Package / Case Radial, Can
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF
Package Bulk
Impedance 18 mOhms