UHV1A102MPD1TD
Nichicon
Producto No:
UHV1A102MPD1TD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 816 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UHV
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.36 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 43 mOhms