UHV1A152MPD1TD
Nichicon
Producto No:
UHV1A152MPD1TD
Descripción:
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.089 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Mfr Nichicon
Capacitance 1500 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 30 mOhms