UHW0J182MPD1TD
Nichicon
Producto No:
UHW0J182MPD1TD
Descripción:
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1800 µF