UHW0J392MHD1TO
Nichicon
Producto No:
UHW0J392MHD1TO
Descripción:
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.95 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.6 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3900 µF