UHW1A562MHD6TN
Nichicon
Producto No:
UHW1A562MHD6TN
Descripción:
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.2385 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.81 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 5600 µF