UHW2A121MPD1TD
Nichicon
Producto No:
UHW2A121MPD1TD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 648 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UHW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.62 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 120 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 72 mOhms