UKA1A471MPD1TD
Nichicon
Producto No:
UKA1A471MPD1TD
Descripción:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 280 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 420 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF