UKA1C101MDD1TD
Nichicon
Producto No:
UKA1C101MDD1TD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 115 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UKA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 172.5 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF