UKA1E102MPD1TD
Nichicon
Producto No:
UKA1E102MPD1TD
Descripción:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
En stock : 565
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 680 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 782 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF