UKA1V102MHD
Nichicon
Producto No:
UKA1V102MHD
Descripción:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
En stock : 469
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 860 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 989 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF