UKL1E102KHD1TN
Nichicon
Producto No:
UKL1E102KHD1TN
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.01 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UKL
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.1615 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF