UKL1H331MHD1TO
Nichicon
Producto No:
UKL1H331MHD1TO
Descripción:
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
En stock : 344
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 600 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 900 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 330 µF