UKL1H471KHD
Nichicon
Producto No:
UKL1H471KHD
Descripción:
CAP ALUM 470UF 10% 50V RADIAL
En stock : 357
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±10%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 760 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.14 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF