UKL1H680KPD
Nichicon
Producto No:
UKL1H680KPD
Descripción:
CAP ALUM 68UF 10% 50V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Tolerance ±10%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 500 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 68 µF