UKT0J470MDD1TA
Nichicon
Producto No:
UKT0J470MDD1TA
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 65 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UKT
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 130 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47 µF