UKW1A472MHD1TO
Nichicon
Producto No:
UKW1A472MHD1TO
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.8 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UKW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.07 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF