UKW1H101MPD1TD
Nichicon
Producto No:
UKW1H101MPD1TD
Descripción:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
En stock : 3068
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 375 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF