UKW2A102MHD
Nichicon
Producto No:
UKW2A102MHD
Descripción:
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
En stock : 494
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.37 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.5755 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF