ULD1C101MED1TA
Nichicon
Producto No:
ULD1C101MED1TA
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 147 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series ULD
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF