ULD2C100MPD1TA
Nichicon
Producto No:
ULD2C100MPD1TA
Descripción:
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 70 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 133 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF