Hogar / Rocker Switches / V25AA20B-CMC00-000
minImg
V25AA20B-CMC00-000
Carling Technologies
Producto No:
V25AA20B-CMC00-000
Descripción:
SWITCH ROCKER
Guía del usuario
Illumination Type, Color Neon, Red
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Marking No Marking
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Convex (Reverse V) - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 250 VAC
Series Contura® V
Switch Function Off-Mom
Voltage Rating - AC 125 V