V81601500000G
Amphenol Anytek
Producto No:
V81601500000G
Fabricante:
Amphenol Anytek
Descripción:
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.62MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 20 A
Screw Size M3
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 16
Number of Positions 16
Torque - Screw 0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Color Green
Wire Strip Length 7-8mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series V8
Type Plug, Male Pins
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.300" (7.62mm)