Hogar / Rocker Switches / VAB2AP0C-G8C63-100
minImg
VAB2AP0C-G8C63-100
Carling Technologies
Producto No:
VAB2AP0C-G8C63-100
Descripción:
SWITCH ROCKER
Guía del usuario
Illumination Type, Color LED, Amber
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Marking High Beam - Low Beam, Vertical
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Convex (Reverse V) - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) 15A (DC)
Circuit DPST
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series Contura® V
Voltage Rating - DC 24 V