Hogar / Diode Arrays / VF20M120C-M3/4W
minImg
VF20M120C-M3/4W
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VF20M120C-M3/4W
Paquete:
ITO-220AB
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 20A 120V ITO220AB
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package ITO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 700 µA @ 120 V
Series TMBS®
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 910 mV @ 10 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C