VH1951520000G
Amphenol Anytek
Producto No:
VH1951520000G
Fabricante:
Amphenol Anytek
Descripción:
TERM BLOCK PLUG 19/38POS 5.08MM
Guía del usuario
Insulation Height 1.142" (29.00mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1 (Mate), 2 (Input)
Current - UL 20 A
Screw Size M3
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 19 (Mate), 38 (Input)
Number of Positions 19 (Mate), 38 (Input)
Torque - Screw 0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Color Green
Wire Strip Length 7-8mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series VH
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.200" (5.08mm)